Kırmızı Dijital Ödülleri

KIRMIZI DİJİTAL ÖDÜLLERİ 2016 JÜRİ

Başar Bellisan

Tribal

Özgeçmişi Görüntüle

1975 İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. Reklamcılığa 1999 yılında Ajans Ultra’da sanat yönetmeni olarak başladı. Total ve Rafineri’de çalıştıktan sonra Trafo’nun kuruluşunda yer aldı. 2002 yılında Manadigital’i kurdu. Birçok büyük markaya hizmet veren Manadigital Türkiye’nin önde gelen dijital ajanslarından biri haline geldi. Manadigital’in DDB Grubu’yla birleşmesiyle 2009 yılından itibaren Tribal Worldwide İstanbul’un yaratıcı yönetmeni oldu. Effie, Kristal Elma, Mixx Awards, Altın Örümcek gibi yarışmalardan birçok ödül sahibi.

  

Arda Karakaya

Look Agency

Özgeçmişi Görüntüle

1976 yılında Ankara’da doğan Arda Karakaya, Yükseliş Koleji’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini Amerika’da Towson University’de İnsan Kaynakları Gelişimi üzerine  yaptı. 2000-2008 yılları arasında Mezun Group bünyesinde şirket ortağı ve CMO olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra 2010 – 2012 yıllarında arasında Akbank ADK Müdürlüğü yaptı. 2012 Temmuz ayında Kıvanç Açıkgöz ile birlikte KA Ventures’ı kurdu. KA Ventures altında Look, Jet İstanbul, Unboxed, ConversionEx, Botudio, MaksWin ve MailMag şirketleri bulunmaktadır. Son 5 yıldır girişimci ve yatırımcı olarak KA Ventures şirketi altındaki ajansları yönetmektedir.

 

Cabbar Cem Ozdemir

Jet İstanbul

Özgeçmişi Görüntüle

1977 İstanbul’da doğdu.

Boğaziçi Lisesi’nde okudu. Uludağ Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi Matematik – Bilgisayar bölümlerinde okudu. Burslu olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun oldu.

Sektöre sanat yönetmeni olarak başladı. Creative Grup Head olduktan sonra strateji konusuna odaklandı. 10’dan fazla ajansta çalıştıktan sonra 9 yıldan uzun süre Project House HAVAS Türkiye’nin Executive Creative Direktörü olarak çalıştı.

Interaktif Pazarlama alanında eğitmen ve konuşmacı olarak birçok etkinliğe ve üniversiteye konuk oldu.

Kristal Elma, DPID, MIXX, Cannes Young Lions ve Stevie Awards yarışmalarında jüri üyelikleri yaptı.

2015’te iki arkadaşıyla beraber dijital merkezli reklam ajansı Jet-İstanbul’un kurucu ortağı oldu.  

Onur Akagunduz

Plan B

Özgeçmişi Görüntüle

1978 İstanbul doğumlu olan Onur Akagündüz, Oxford Brooks Universitesi/İşletme ardından Doğuş Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okudu.

Okul yıllarından organizasyon işleriyle uğraşmaya başlayan Akagündüz, 2001 senesinde konser ve parti organizasyonları yapan TT Uluslararası Organizasyon şirketinde kurucu ortak olarak görev aldı. 2005 sonrası, Refresh The Venue de Pazarlama Yönecisi, 2007'de Reklamz Proje Müdürü ve Satış Direktörü pozisyonlarında çalıştı.

2009 senesinde ortağı Okyar Özlüpınar ile birlikte Tam Hizmet Dijital Reklam Ajansı yapısına Performans Reklamcılığı kavramını ekleyerek reklamverenlerin internet reklamcılığına yapacakları yatırımların karşılığını daha verimli bir şekilde almalarını hedefleyen bir şirket olan PlanB Medya A.Ş. yi kurdu.

Plan B ile eşzamanlı 2009'da eşi Aysu Akagündüz ile kurduğu Türkiye’nin ilk Basic Moda Markası tru.'da yönetici ortak olarak görev yapmakta.

  

Sertan Eratay

RGA

Özgeçmişi Görüntüle

R/GA İstanbul ve Orta Doğu'nun Yönetici Direktörü olarak Sertan Eratay, Orta Doğu bölgesi için R/GA Istanbul ofisini kurmuştur.

Garanti Bankası'nda Dağıtım Kanalları Yöneticisi'yken Dijital Bankacılık'ın kurulmasında büyük rol oynayan Sertan Eratay 2005'te Garanti'den sonra Turkcell'de Pazarlama ekibinde Turkcell 3G İş Geliştirme Departmanı'nda başarılı pazar odaklı stratejinin sürekliliğini sağlamanın yanında katma değerli mobil hizmetlerin piyasaya sürülmesinde rol oynadı.

2010-2012 yılları arasında Turkcell bunyesinde is geliştirme direktörlüğü sırasında online seyahat sitesi bavul.com'u kurarak bavul.com’un yönetici direktörlüğünü üstlendi. Turkcell’de 2012-2015 yıllarında Turkcell'de dijital transformasyon programını yönetti ve Dijital Kanallar Bölümü'nün kurarak bu bolumun direktörlük görevini üstlendi. Eratay görev süresi boyunca e-ticaret geliştirme, dijital satış ve servis kanallarının kurulması, dijital pazarlama ve sosyal medya platformlarını yönetmekten sorumluydu.

Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde tamamlayan Eratay, MBA'ini ise Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı.

Ahmet Akın

Kramp

Özgeçmişi Görüntüle

Kramp’ın Kurucu Ortağı ve Ajans Başkanı olan Ahmet Akın, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, University of Rochester Simon Business School’da MBA eğitimini tamamladı.

Reklamcılık mesleğine Güzel Sanatlar / Saatchi & Saatchi’de başladı. Daha sonra 9 yıl çalıştığı TBWA Istanbul’da Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. 2009 - 2013 döneminde, Leo Burnett İstanbul’da CEO olarak çalıştı.

2010 – 2013 döneminde Reklamcılık Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Ahmet Akın, 2011 – 2013 döneminde Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü. 2013-2014 öğretim yılından itibaren Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı Marka Okulu’nda ders vermektedir.

  

Başak Turhanoğlu

iProspect

Özgeçmişi Görüntüle

Marmara Üniversitesi Almanca Enformatik bölümünde eğitimine devam erken Siemens'in de içinde olduğu Alman menşeili firmalarda başlayan kariyerine, Turkcell pazarlama ekibinde devam etmiştir. Akabinde inşaat ve yapı sektörlerinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalarda Satış & Pazarlama Yöneticiliği yaptıktan sonra 2007 yılında yerleştiği Dublin İrlanda'da Google İngiltere Pazarından sorumlu Kıdemli Satış Yöneticisi görevini devralmıştır. Google'da çalıştığı 8 yıl süresince İngiltere pazarında faaliyet gösteren Marks&Spencer, Asos, NetAPorter, Argos gibi perakende sektöründeki markaların yanısıra Apple, Samsung, Adidas, Starbucks, Nike gibi global markalara da dijital çözümler sunan ekipleri yönetmiştir. Kariyerine devam ettiği sırada Stanford Universitesi İleri Proje Yönetimi ve Duke Universitesi executive MBA programlarını tamamlamıştır. 2015 Kasım ayında iProspect ve Amnet Türkiye'nin Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir.

  

Bilgen Aldan

Zubizu

Özgeçmişi Görüntüle

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olan Bilgen Aldan, Sabancı Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamladı.

İş dünyasına 2003 yılında, garanti.com.tr ve CepBank’ın ürün müdürü olarak adım attı. Ardından Turkcell bünyesinde Mobil İnternet ve Turkcell-im ürün müdürlüğü yapan Aldan daha sonra Turkcell Pazarlama Departmanında 3G Program müdürlüğü görevini yerine getirdi.

2010 yılı itibariyle Akbank Alternatif  Dağıtım Kanalları Pazarlama başkan yardımcılığı yapan Bilgen Aldan  yine Akbank’da Direkt Bankacılık Pazarlama ve Dijital Kanalların Yönetiminden sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürüttü.

n11.com’da Chief Marketing Officer (CMO) olarak devam ettirdiği başarılı kariyerinden sonra Aldan, son olarak Doğuş Müşteri Sistemleri ailesine CMO olarak katıldı.

Profesyonel iş hayatında birçok ödülü bulunan Bilgen Aldan’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Pazarlama alanında doktora çalışmaları devam etmektedir.

  

Evrim Ersoy

bilyoner.com

Özgeçmişi Görüntüle

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Evrim Ersoy, 1999 yılından bu yana Telekom, Finans, Lojistik ve Otomotiv sektörlerinde çalışmıştır. Geçtğimiz dönemde IAB Türkiye Yönetim Kurulu'nda da yer alan Evrim Ersoy halen Bilyoner İnterktif Hizmetler A.Ş. de Ürün ve Müşteri Deneyimi ekiplerini yönetmektedir.

 

Cihan Cepni

Aktif Bank

Özgeçmişi Görüntüle

1982 yılında İstanbul'da doğan Cihan Çepni, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde aldı. 2002-2008 yılları arşında Mynet'te pazarlama, iş geliştirme ve ürün yönetimi departmanlarında çeşitli görevlerde bulundu. 2008 yılında geçtiği TTNET'te dijital pazarlama ve dijital reklam müdürlüklerinin ardından Hepsiburada'da 2013 yılına dek dijital pazarlama müdürlüğü yaptı. 2013'ten bu yana ise Aktif Bank'ta, banka ve iştiraklerin tüm online işlerinden sorumlu Dijital Kanallar Direktörü olarak görev almaktadır. 

Aslıhan Ahızkal

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Özgeçmişi Görüntüle

Aslıhan Ahızkal İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun oldu. Kariyeri süresince farklı ajanslarda ve kurumsal markalarda yönetici olarak görev alan Ahızkal, 2007 – 2010 yılları arasında Çalık Holding Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini üstlendi.2010 yılında finans sektörüne geçiş yapan Aslıhan Ahızkal, yenilenme sürecinde olan Vakıfbank’ta Vakıfbank Kurumsal İletişim Daire Başkanı olarak önemli projelere imza attı. Aslıhan Ahızkal, 2012 yılında telekomünikasyon sektörüne transfer olarak Türk Telekom Pazarlama iletişimi ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak görev aldı. 2014 yılından bu yana Turkcell Medya, Araştırma ve Pazarlama Mükemmelliği Direktörü olarak görevini sürdürüyor.

Ömer Barış Gökpınar

Samsung

Özgeçmişi Görüntüle

Ömer Barış Gökpınar, 1997’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

University of West Georgia’da MBA programını tamamlayan Gökpınar, profesyonel iş hayatına 1998 yılında Atlanta Worldspan şirketinde başladı.

2000-2004 yılları arasında Procter & Gamble’da Marka Müdür Yardımcısı, 2004 – 2009 yılları arasında Alametifarika ve TBWA/Istanbul’da Marka Direktörü olarak görev yapan Gökpınar, 2009 yılında Telekom sektörüne transfer oldu. 2009 – 2011 yılları arasında Vodafone’da Marka Stratejisi Müdürü; 2012 – 2015 yılları arasında Turkcell’de Pazarlama İletişimi Müdürü ve Pazarlama İletişimi Direktörü olarak görev yapan Gökpınar, 2016’dan bu yana Samsung Electronics Türkiye’de Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almaktadır.

  

Emre Ekmekçi

Hepsiburada

Özgeçmişi Görüntüle

1978 Adana doğumlu olan Emre Ekmekçi, Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun oldu. 1999 yılında University of Southern California’da Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra çalışma hayatına, Los Angeles’ta film, müzik ve eğlence endüstrilerine servis veren global bir pazarlama ajansında başladı. Ajansın iç iş akışlarından ve global iş geliştirmesinden sorumlu yöneticilik görevlerinde bulundu. Hong Kong, Şanghay, Londra ve Paris’teki ofislerinin kurulum ve geliştirilmesinden sorumlu olarak global tecrübe edindi. Daha sonra New York’ta Columbia Business School’da  MBA’ini tamamladı. 2010 yılı Mart ayında European Founders Fund ve Rocket Internet grubu ile CityDeal çatısı altında grup satınalma sektöründe Türkiye’de öncü olan  Sehirfirsati.com’u kurdu. Sehirfirsati.com’un Groupon.com bünyesi altında girmesinden sonra  1,5 sene boyunca Groupon/Sehirfirsati.com Türkiye Genel Müdürü ve Doğu Avrupa Bölge Müdürü olarak görev yaptı. 2011-2016 yılları arasında Doğan Online Şirketler Grubu’nda yeni yatırımlardan sorumlu İş Geliştirme Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.  Nisan 2016’dan itibaren Turkiye’nin öncü e-ticaret platfromu olan Hepsiburada.com’un Ticari Grup Başkanı görevini yürütmektedir. 

 

Meltem Moral

Mindshare Türkiye

Özgeçmişi Görüntüle

1978’de İstanbul’da doğdu fakat tüm çocukluğu ve gençliğini İzmir’de geçirdi. Ege Üniversitesi İşletme bölümünden 2000 yılında mezun olduktan sonra İstanbul’da Optimum Media’da (şu anki adıyla OMD) medyadaki kariyerine başladı. Aria lansmanı sonrası Zenith’de yine medya planlama alanında 1,5 sene çalıştıktan sonra 2003 Ocak ayında Gillette  ekibine katılmak üzere Mindshare’e geçti. 14 yıllık Mindshare kariyerinin ilk döneminde Gillette, Nike, Samsung, THY gibi markaların yöneticiliğini yaptı ve 2007 yılında Mindshare dijital uzmanlık birimi Mindshare Interaction kurulduğunda kariyerinde daha çok dijitale odaklandığı bir döneme girdi. Kendisi 2007’den beri ajansın yaptığı herşeye dijital medyanın  tüm disiplinlerini, inovasyonu, teknolojiyi ve datayı entegre etme amacıyla Mindshare’in dijital uzmanlığının liderliğini yapıyor.

Meltem Moral aynı zamanda MMA Yönetim Kurulu & İcra Kurulu üyesi ve MMA Araştırma Ölçümleme Komitesi Eş Başkanı olarak da MMA Türkiye’de aktif olarak çalışmaktadır.

Medyadaki kariyerinin dışında evli ve Can & Kerem isimli ikiz bebeklerin de annesidir.

 

Doğu Göçük

Jwt İstanbul

Özgeçmişi Görüntüle

1983 yılında Adana’da doğdu. Çeşitli okullarda okudu. En son Yıldız Teknik Üniversitesi’ni bitirdi.

2008’den beri reklam yazarlığı yapıyor. Bir sürü güzel ekiple, yerli yabancı ödüller aldı. Halen Manajans JWT’da yaratıcı grup yöneticisi olarak çalışıyor.

Faika Ergüder

Purple

Özgeçmişi Görüntüle

İletişim sektöründe 25 yıl üst düzey yönetici olarak çalışan Faika Ergüder, ABD, Syracuse’de doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Türkiye ve İsviçre’de geçirdi. 1985 yılında Bern Höhere Kunstgewerbe Schule Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Girişimci bir karaktere sahip olan Faika Ergüder, iş hayatına 1989’da kendi iç dekorasyon ve ev tekstili şirketini kurarak başladı.

1992 yılında, grafik tasarım ve yöneticilik yeteneklerini de kullanabileceği bir alanda profesyonel kariyer yapmaya karar vererek, reklamcılık sektörünü seçti. İşi çekirdekten öğrenmek amacıyla, Saatchi & Saatchi Türkiye reklam ajansında Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak işe başladı.

1996’da uluslararası Publicis Grubu’nun iş ortağı Yorum Reklam Ajansı’na Coca-Cola Müşteri İlişkileri Direktörü olarak geçti. Ajansın büyümesinde ve 2006 yılında başarıyla gerçekleşen Publicis Grubu ile ortaklık görüşmelerinde aktif görevler üstlendi. 2005 yılında ajansın üst düzey yönetim kadrosuna katıldı. 2012 yılına kadar Publicis Yorum’un Genel Müdürü olarak çalıştı. Publicis Yorum, (sonradan Nurun İstanbul adını alan) Publicis Modem ve Publicis Healthcare ajanslarını COO olarak yönetti. 2014 yılında Publicis Grubu’nun Ülke Yöneticisi oldu ve bu gorevi 2016 sonuna kadar devam ettirdi.

Ergüder, IAA ve Reklamcılar Derneği gibi sektörel pek çok vakıf ve derneğin üyesidir. KAGİDER’de aktif olarak görev yapmaktadır. Türkiye’nin En Etkili 50 İş Kadını (Fortune Dergisi, 2016), En Etkili Kadın CEO’lar (Ekonomist Dergisi 2014-2016), En Tepedeki 100 İş Kadını (Para dergisi 2014), listelerine seçilen Faika Ergüder, Advertising Age dergisi tarafından “Women to Watch” (2014) ödülüne layık görülmüştür.

Cengiz ve Melis’in annesidir.

 

 

Zafer Külünk

Güzel Sanatlar

Özgeçmişi Görüntüle

2003 yılında Marmara Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Okul yılları sırasında Penguen Dergisi’nde karikatür çizdi. Ardından Publicis Yorum'da reklam yazarlığına başladı. 7 yıl süren Publicis kariyerinden sonra Güzel Sanatlar Reklam Ajansı'na geçti ve burada sırasıyla reklam yazarlığı, yaratıcı grup başkanlığı ve kreatif direktörlük görevlerini yürüttü. 2017, Ocak ayı itibariyle görevine Güzel Sanatlar Ajans Başkanı olarak devam etmektedir.

Reklam kariyerinin yanında sinema yazarlığı da yapmakta olan Zafer Külünk, "Hesapta Aşk" ve 2016'nın en çok izlenen filmlerinden biri olan "Kardeşim Benim"in senaryolarını yazdı.