Kırmızı Zanaat

KIRMIZI ZANAAT2016 JÜRİ

Ali Ağustoslu

Further

Özgeçmişi Görüntüle

14 Yıldan beridir bir fiil sektörde.

Studio Further’ın kurucu ortağı.

Tipografiye obsesif. Kaykay, surf ve müzik tutkunu.

Ebru Sile

Ebru Sile Tasarım

Özgeçmişi Görüntüle

1980 yılında İstanbul'da doğdu. 2003 Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümde yüksek lisansa devam etti. Üniversitenin aynı bölümünde araştırma görevlisi oldu. Bir yandan akademik kariyerine devam edip part time ders verirken, bir yandan reklam sektörüne giriş yaptı. 2003'ten bu yana Make Fresh Media, Publicis Yorum, Manajans, Rafineri ajanslarında çalıştı. Bu zamana kadar baktığı markalar arasında Mey, Akbank, Wings, Opet, Beymen, Beymen Club gibi farklı sektörlerden markalar yer almaktadır. Bu dönem içerisinde Kristal Elma, GMK, Altın Örümcek ve Felis gibi yarışmalarda ödülleri bulunmaktadır. 2011'de GMK'da "Yılın Genç Tasarımcısı" seçildi. Son dönemde yaptığı Beymen Bemoji kampanyasıyla Kristal Elma'da "En iyi Sanat Yönetimi" ve Felis'te "En İyi Grafik Tasarım" ödüllerini aldı. Ağustos 2017 itibariyle, kendi işini kurup serbest tasarımcı olarak çalışmaya başladı. 

Serdar Tanyeli

Serdar Tanyeli Fotoğraf Hizmetleri

Özgeçmişi Görüntüle

1981 yılında Yorum Ajans’ta fotoğrafçı olarak reklam sektörüne adım attı. 1984’te dönemin en iyi reklam fotoğrafçısı olan Ahmet Kayacık’ın asistanı oldu.

1985’te ilk stüdyosu Kare Fotoğraf’ı iki ortağı ile birlikte kurdu. 1991’de Profesyonel Fotoğraf Hizmetleri’nin ortağıydı. 1997’den itibaren Serdar Tanyeli Fotoğraf Hizmetleri’nde çekim yapmaya devam ediyor. Reklam Fotoğrafı dalında  7 kez Kristal Elma, 1 Kez Kırmızı , 4 Kez başarı ödülü kazandı.

2002-2004, 2008-2009 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünde, daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde fotoğraf dersleri verdi.

Son yıllarda fotoğrafçılığa ek olarak reklam filmi yönetmenliği de yapmaktadır. 2014 Yılından itibaren PPR İstanbul ve  Daylight Films tarafından temsil edilmeye başlamıştır.

İlker Dağlı

Y&R Team Red

Özgeçmişi Görüntüle

1980 doğumlu. Memur çocuğu. Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler mezunu. Evli ve bir çocuk babası. 90’ları doyasıya yaşadı ve yaşatmaya devam ediyor. 

14 yıldır reklamcılık sektöründe. Y&R Team Red, Leo Burnett İstanbul, Ogilvy&Mather İstanbul, Manga Workshop ve birkaç ajansta daha çalıştı.

Sırasıyla grafikerlik, reklam yazarlığı, kreatif grup direktörlüğü ve kreatif direktörlük yaptı. Şu an Y&R Team Red’de kreatif direktörlük yapmaya devam ediyor. Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödüller aldı.

Yasemin Altan

DDB

Özgeçmişi Görüntüle

Eylül 1968 doğumlu olan Yasemin Altan, Liseyi Highschool (Bal)’da, üniversiteyi Boğaziçi'nde tamamladı.

Mezuniyet sonrası birkaç yılını basın tarafında geçirip ardından reklamcılık tarafına geçti.

Reklamcılığın özünü Manajans'ta Eli Acıman ve Sait Aytemur'dan öğrendi. 5 yıl Manajans’ta çalıştıktan sonra Medina Turgul DDB'de göreve başladı.

Mesleğinin 17. Yılında olan Altan, direktör, grup direktörü görevlerinde bulundu ve halen genel müdür ünvanı ile Medina Turgul DDB'de görev yapmakta.

En çok ilgili olduğu konular Otomotiv (VW), otomotiv ürünleri, basın/yayın olan Altan'ın ajansı ile kazandığı reklamcılık ödülleri olukça fazla.

Posta/ Cumartesi eki, anneyiz, Biz ve benimgibi.com gibi dijital platformlarda yazar olarak de yer alan Altan için en önemli olan şey anne olması.

Zafer Külünk

Güzel Sanatlar

Özgeçmişi Görüntüle

2003 yılında Marmara Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Okul yılları sırasında Penguen Dergisi’nde karikatür çizdi. Ardından Publicis Yorum'da reklam yazarlığına başladı. 7 yıl süren Publicis kariyerinden sonra Güzel Sanatlar Reklam Ajansı'na geçti ve burada sırasıyla reklam yazarlığı, yaratıcı grup başkanlığı ve kreatif direktörlük görevlerini yürüttü. 2017, Ocak ayı itibariyle görevine Güzel Sanatlar Ajans Başkanı olarak devam etmektedir. 

Reklam kariyerinin yanında sinema yazarlığı da yapmakta olan Zafer Külünk, "Hesapta Aşk" ve 2016'nın en çok izlenen filmlerinden biri olan "Kardeşim Benim"in senaryolarını yazdı.

Uygur Yılmaz

Ultra

Özgeçmişi Görüntüle

1975 yılında Mersin'de doğan Uygur Yılmaz, 1994'te 3. Kuşak'ta reklam yazarı olarak meslek hayatına başladı. Rafineri, Ultra, ve Grey İstanbul'da çalıştı. Çeşitli yarışmalarda çok sayıda yaratıcı ödül kazandı. İki kez Kristal Elma jürisinde ve diğer yarışma jürilerinde görev aldı.  Bugün Ultra'da Kreatif Direktör olarak kariyerine devam eden Uygur Yılmaz aynı zamanda güncel sanat ve edebiyat alanında eserler vermeye devam ediyor. 

Duygu Yegül

Publicis Istanbul

Özgeçmişi Görüntüle

Reklamcı. Tasarımcı. Meraklı.

Custom Rebels markasının yaratıcısı.

Gezmeye, keşfetmeye aç.

Tam bir dünya vatandaşı...

Nişantaşılı. Peru’nun annesi.

Aslı Alemdaroğlu

Zorlu Holding

Özgeçmişi Görüntüle

İletişim yolculuğu üniversite yıllarında  başladı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyordu.

Bir yaz tatili sırasında küçük bir ajansta çalışmaya başladı.

Telefonları yanıtlamak, dizgiye iş yetiştirmek, toplantı notlarını tercüme etmek derken işi, gücü, ortamı sevdi ve bir daha ayrılamadı.

Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi tecrübesi reklam iletişimi adına gerçek bir okul oldu.

İlerleyen yıllarda, Pamukbank, Aria, Arçelik, ING Bank ve Yıldız Holding markalarında, iletişim takımlarında çalıştı, yöneticilik yaptı.

2014 yılından beridir de iletişimi bir yönetim disiplini olarak belirlemiş ve direkt CEO’nun sorumluluk alanları arasında tanımlayacak kadar konuya önem veren Zorlu Holding’de Kurumsal İletişim’den sorumlu Genel Müdür olarak çalışıyor.

  

Azra Zeyrek

Ayaydın Miroglio

Özgeçmişi Görüntüle

1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Young&Rubicam reklamevinde başladığı kariyerinde, çeşitli reklam ajanslarında farklı sektörlerden çok sayıda markanın yönetimini üstlendi. Birçok başarılı reklam kampanyasına imza attıktan sonra,  Akbank’ta Reklam Müdürü olarak reklamveren tarafında kariyerine devam etti. Daha sonra Beymen’de Marka ve İletişim Direktörlüğü’nün ardından, 2013 yılından beri Ayaydın&Miroglio Grup markaları Ipekyol, Twist ve Machka’nın Pazarlama Direktörlüğü görevini başarıyla yürütüyor. 

Şölen Yücel

Freelance

Özgeçmişi Görüntüle

Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nden mezun olduktan sonra,  Manajans/JWT, Saatchi & Saatchi, Euro RSCG ve Publicis Yorum gibi ajanslarda yerli ve uluslararası müşterilere önce reklam yazarı, kurumsal kariyerinin son 6 yılında ise yaratıcı grup başkanı olarak hizmet verdi. 2015 yılında, işinden ayrılarak sırt çantasıyla 1,5 yıl süren bir dünya seyahatine çıktı. Asya ve Avrupa’da toplam 13 ülkeye ayak basarken deneyimlerini kendi web sitesi ve Huffington Post üzerinden paylaştı. Şu anda bir “Dijital Göçebe” olarak, lokasyondan bağımsız çalışmakta ve iş üretmektedir. 

Geray Gencer

Işık Üniversitesi/ Doğan Kitap

Özgeçmişi Görüntüle

Kariyerine reklam ajanslarında sanat yönetmenliği yaparak başladı. Doğan Egmont Yayınevi'nde yaratıcı yönetmen olarak görev aldı. Gencer, New York Type Directors Club ve American Institute of Graphic Arts yıllıklarına kabul edilen ayrıca Europen Design Awards tarafından altın ödüle layık görülen ilk Türk tasarımcıdır. Halen Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşunda yönetim kurulu üyesi ve Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 

Faika Ergüder

Purple

Özgeçmişi Görüntüle

İletişim sektöründe 25 yıl üst düzey yönetici olarak çalışan Faika Ergüder, ABD, Syracuse’de doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Türkiye ve İsviçre’de geçirdi. 1985 yılında Bern Höhere Kunstgewerbe Schule Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Girişimci bir karaktere sahip olan Faika Ergüder, iş hayatına 1989’da kendi iç dekorasyon ve ev tekstili şirketini kurarak başladı. 

1992 yılında, grafik tasarım ve yöneticilik yeteneklerini de kullanabileceği bir alanda profesyonel kariyer yapmaya karar vererek, reklamcılık sektörünü seçti. İşi çekirdekten öğrenmek amacıyla, Saatchi & Saatchi Türkiye reklam ajansında Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak işe başladı. 

1996’da uluslararası Publicis Grubu’nun iş ortağı Yorum Reklam Ajansı’na Coca-Cola Müşteri İlişkileri Direktörü olarak geçti. Ajansın büyümesinde ve 2006 yılında başarıyla gerçekleşen Publicis Grubu ile ortaklık görüşmelerinde aktif görevler üstlendi. 2005 yılında ajansın üst düzey yönetim kadrosuna katıldı. 2012 yılına kadar Publicis Yorum’un Genel Müdürü olarak çalıştı. Publicis Yorum, (sonradan Nurun İstanbul adını alan) Publicis Modem ve Publicis Healthcare ajanslarını COO olarak yönetti. 2014 yılında Publicis Grubu’nun Ülke Yöneticisi oldu ve bu gorevi 2016 sonuna kadar devam ettirdi. 

Ergüder, IAA ve Reklamcılar Derneği gibi sektörel pek çok vakıf ve derneğin üyesidir. KAGİDER’de aktif olarak görev yapmaktadır. Türkiye’nin En Etkili 50 İş Kadını (Fortune Dergisi, 2016), En Etkili Kadın CEO’lar (Ekonomist Dergisi 2014-2016), En Tepedeki 100 İş Kadını (Para dergisi 2014), listelerine seçilen Faika Ergüder, Advertising Age dergisi tarafından “Women to Watch” (2014) ödülüne layık görülmüştür. 

Cengiz ve Melis’in annesidir.